Buraya reklam eklenecek

31 Temmuz 2011 Pazar

Watchmen vizyonlarda, izlemeliyim!

Bayılıyorum çizgi romanların beyazperdeye uyarlanmasına. Çizgifilmlere de bayılıyorum, fantastik fimlere de... "Eşek kadar oldun" denilebilecek bir yaşa geldim ama hala en büyük tutkumdur çizgi roman ve çizgifilmler. Alkışlar içimdeki çocuk ruhuna :)

Bazı çizgifilmler, çizgi romanlar çocukların izlemesi, okuması için değil, başka amaçla yazılıp çiziliyorlar. Güncel, tarihi olaylara çizgi karakterlerle tepki veriliyor, onlar tarafından eleştiriliyor, bir nevi yazarın söylemek istediklerini yada görüşlerini onlardan dinliyor ve izliyoruz.
İşte Watchmen'de onlardan biri. Kısaca tarihçe ve konusunu paylaşıyorum:

"86-87 yılları arasında basılan 12 sayıdan oluşan Watchmen yayınlandığı Soğuk Savaş Dönemi’nden fazlasıyla etkilenmiş bir çizgi roman. 85 yılında, Amerika ve Sovyetler Birliği’nin nükleer savaşın eşiğinde olduğu sıralarda New York’ta geçen hikayede, süper kahramanlar kostüm ve maskeleriyle günlük hayatın bir parçası olarak halkın arasında yaşamaktadırlar. Kendilerine atfedilen “süper-kahraman” tanımının aksine, ironik olarak süper güçleri olmayan bu kahramanlar, kanunlara bağlı olmadan kendi çabalarıyla adaleti sağlamaya çalışmaktadırlar. Eski arkadaşlarından birinin öldürülmesi üzerine, cinayeti araştırmaya başlayan Rorschach, aslında bu olayın süper kahramanlara yönelik çok daha büyük bir komplonun başlangıcı olduğunu düşünmeye başlar. Bunun üzerine, bu komployu engelleyebilmek için, dağılmış olan eski takımını bir araya getirmek için çalışacaktır. "

Kaynak: Beyazperde

İyi-kötü kavramını sorgulayan bu filmi gerçekten çok merak ediyorum. Yarın için planlarımızın arasında Watchmen'i izlemek ilk sırada. Eğer ki daha fazla hortlamadan yatağa girebilirsem, hala pazar sabahını görebilme şansım var, yoksa biraz daha bu bilgisayar başında kalırsam öğleni anca yakalicam, film fln yalan olucak :) Gerçi izlemeden yazısını gönderdim ama bu bir klasik zaten, ne kadar kötü olabilir ki? İzleyenler varsa yorumlarını almak isterim?

Fikir sahibi olabilmeniz açsından, karşınızda tanıtım filmiyle "Watchmen"

0 yorum:

Yorum Gönder